Bounce Rate Nedir?

Bounce Rate Nedir?

Gün içerisinde çeşitli amaçlarla internette zaman geçirirken girdiğimiz her sitede uzun süre kalmıyoruz. Kimi zaman yanlışlıkla tıkladığımız, kimi zaman aradığımız bilgiyi bulamadığımız, kimi zaman da bulduğumuz bilgiyi beğenmememiz  tıkladığınız siteden hemen çıkmamıza neden oluyor. Herhangi bir işlem yapmadan kullanıcının siteden hemen çıkması “bounce rate” yani “hemen çıkma oranı” olarak adlandırılıyor.

Bounce Rate Nasıl Görüntülenir?

Google Analytics web sitelerle ilgili pek çok veriye hemen ulaşmanızı sağlayan bir Google hizmeti! Sitenin ziyaretçi trafiğine dair verileri görmenin en kolay yolu da olan Google Analytics, aynı zamanda sitenin bounce rate verilerine de ulaşmanızı sağlıyor. Sol bölümde yer alan menüde, kitle segmentinin altındaki “genel bakış” yerine tıklayarak bu verileri görebilirsiniz. Siteye tıklayan ve sonrasında herhangi bir işlem yapmadan çıkan ziyaretçilerin oranını yüzdelik rakamla size sunuyor.

Bounca Rate İdeal Yüzdelik Oranı Nedir?

Aslında ideal oran sitenin türüne göre büyük değişkenlikler gösterebiliyor. Ancak size bir fikir vermesi için ideal oranın % 30 ila % 50 arasında olduğunu belirtebiliriz. Şayet % 50’nin de üzerinde olan bir bounce rate oranı görüyorsanız harekete geçmenizin vakti gelmiş demektir. Çünkü sitenizde bir etkinlik yapmadan çıkanları önlemek için bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bir başka deyişle ziyaretçileri sitenizde bir etkinlik yapmaya zorlamanız lazım.

Bounce Rate Oranı Nasıl Düşürülür?

Bu oranın sitenin kalitesiyle bağdaştırılmaması gerekiyor. Ancak elbette bu oranı düşürmek de şart! Bunun için önce sitenize bir yabancı gözüyle bakmanızda fayda olacak. Yani empati yapın! Menülere bakın, reklamları gözden geçirin, görsellere bakın. İlginizi çeken neler var ya da var mı? Bu gözle sitenizi incelediğinizde mutlaka değişmesi gereken alanları fark edersiniz.

Sayfa hızı…

Sorun sayfa hızında da olabilir. İkinci adım olarak sayfa hızlarını kontrolden geçirin. Çünkü kullanıcılar yavaş açılan sitelerin açılmasını genelde beklemez ve siteden çıkar. Bu da bounce rate oranının yükselmesi anlamına gelir.

İçerikler…

İçerikleri yenileyin. Daha ilgi çeken, daha çok etkinlik yapmaya zorlayan, ilgi çeken içerikler ekleyin. Özellikle ilgi çeken başlıkları olan içerikler, ideal olanıdır.

02 Eylül 2020