Captcha Doğrulama Kodu Nedir?

Captcha Doğrulama Kodu Nedir?

Bir siteye kaydolmak istiyorsunuz. Tüm bilgilerinizi girdikten sonra altta çıkan doğrulama kodunu hatırlıyorsunuzdur. Çoğu zaman bu kodu çok karışık bir şekilde yazarlar ve okuması oldukça zor olur. Bu kodun neden var olduğunu bile sorgularız bazen. Hâlbuki bu kod çok gerekli bir güvenlik önlemidir.

Captcha, deforme edilmiş bir resim üzerinde karışık harf ve rakamlardan oluşan bir doğrulama kodudur. Bu kodu bir metin kutusu içerisine girerek insan olduğunuzu kanıtlamanız istenir. Bu testin amacı bilgisayarların yapacağı otomatik girişleri önlemektir.

Neden Captcha Doğrulama Kodu Kullanılır?

Sizin internet sitesine daha önceden girilmiş bilgileriniz ve şifreniz kullanılarak siteye dijital bir giriş sağlanabilir. Deforme edilmiş bir harf ve rakam kombinasyonu olan Captcha doğrulama kodunu bilgisayarlar giremeyeceğinden siteye giriş sağlanamaz. Bu şekilde siteye gerçek bir insanın giriş yapıyor olduğu kanıtlanır ve yetkisiz girişler önlenmiş olur.

Captcha Doğrulama Kodu Nerelerde Kullanılır?

Pek çok büyük firma ve site Captcha doğrulama kodunu kullanıyor. Bunlar ise bu kodun kullanıldığı yerlerden bazıları:

  • Yeni bir hesap oluştururken,
  • Var olan bir hesabın şifresini değiştirirken,
  • Anket doldururken,
  • Blog sitelerine spam yollanmasını engellerken,
  • E-posta adreslerini gizlerken.

Sonuç olarak, Captcha doğrulama kodu internet sitelerinin ve hesapların güvenliği için oldukça önemli bir şey. Bu yüzden, bir daha Captcha doğrulama koduyla karşılaşıp okuyamadığınızda sinirlenmeyin ve bunun gerekli bir adım olduğunu unutmayın.

02 Eylül 2020