Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama ürün ve hizmetlerin internet ortamında tanıtımının yapılmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir. Ticaretin nabzının internette attığı günümüz dünyasında en gelişmiş pazarlama yöntemi olma özelliği de taşıyan dijital pazarlama internetin yanı sıra mobil platformlarda ve sosyal medya platformlarında da yapılıyor. E ticaret hacminin her geçen gün artığı ve internet kullanıcılarının da artık alışveriş için daha fazla interneti tercih ediyor olması, dijital pazarlamayı çok daha mühim kılıyor. Artık insanlar herhangi bir ürünü satın almadan önce araştırmasını internette yapıyor.

Dijital Pazarlama Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

  • Web siteler
  • Sosyal medya platformları
  • Bloglar
  • İnfografikler
  • Sanal PR çalışmaları
  • Sanal broşür ve kataloglar
  • Etkileşimli araçlar

Dijital Pazarlama Teknikleri Neler?

İçerik pazarlama…

Markanın, ürün ya da hizmetin etkin bir şekilde anlatılmasını içeren içerik pazarlamada sadece metin değil video ya da çizim de olabilir. Animasyon, grafik gibi farklı görsellerle de içerik pazarlama çalışması yapılabilir. Bir markanın hikayesinin ya da bir mesajın çok geniş bir kitleye içerik pazarlaması ile ulaştırılması mümkün oluyor.

Sosyal medya…

Günümüzde en iyi dijital pazarlama platformlarının başı da sosyal medya geliyor. Sosyal medya platformlarının her birinin etkisinin farklı olduğunu bilmek lazım. Dolayısıyla nasıl bir pazarlama tekniği uyguladığınıza ya da hedef kitlenize bağlı olarak sosyal medya platformlarından dilediğinizi seçebilirsiniz. Pazarlama tekniklerinde sosyal medya kullanımı çok önemlidir ve bir seçenekten ziyade bir zorunluluk olarak görülmelidir.

Mobil araçlar…

İnternete erişim telefon ve tabletlerden de sağlanıyor. Dolayısıyla mobil araçlar da dijital pazarlama da kullanılmaya başlandı. Mobil uygulamalar sayesinde hedef kitlenizin daha iyi tanıyabilir ve daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Site içi kampanya…

Kullanıcıları harekete geçirme konusunda etkisi tartışılmaz olan kampanya ve promosyonlar da bir dijital pazarlama tekniğidir. Müşterilerin alışveriş yapmasını sağlayan ve satış grafiklerini yükselten bir teknik olması, sıklıkla bu yöntemin kullanılmasını da beraberinde getiriyor.

Hedefleme…

Hedefleme en basit pazarlama tekniklerinden biridir. Çerez yerleştirme yoluyla müşteriler izlenir ve site üzerinden ürün ya da hizmetin reklamının gösterilmesi sağlanır. Özellikle marka bilinirliğini artırmak ve markanın ya da ürünün akılda kalmasını sağlamak amacıyla kullanılıyor.

02 Eylül 2020