Dijital Pazarlamaya Nasıl Başlamalı?

Dijital Pazarlamaya Nasıl Başlamalı?

Dijital pazarlama alanında yeniyseniz etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanız ve bütçeyi de en doğru şekilde kullanmanız gerektiğini belirtelim. Peki, dijital pazarlama çalışmalarına nereden başlamalı, neler yapmalı? Size bazı önerilerimiz olacak…

Blog oluşturmalısınız…

Blog dendiğinde herkesin aklına ilk gelen, birkaç yazının olduğu ve güncelliğini de çoktan kaybetmiş, kısa içeriklerin olduğu sayfalar geliyor. Ancak elbette size blog oluşturun derken kastımız bu değil. İçerisinde kullanıcılara gerçekten faydalı bilgiler sunabilecek ve aynı zamanda markanızı, ürün ve hizmetlerinizi de tanıtacak içeriklerin olduğu bir blogdan söz ediyoruz. İçeriklerin kesinlikle özgün olması ve okuyana bir fayda sağlaması da gerekiyor. Örneğin teknoloji ürünleri satan bir firmanız var. Hazırladığınız blogda yeni ürünlerin nasıl kullanıldığını ya da fark yaratan özelliklerini anlatabilirsiniz. Çeşitli videolar da paylaşabilirsiniz. Zamanla blogdaki içerikleriniz kullanıcılar tarafından sosyal medyada da paylaşılmaya başlar.

Hedef kitlenizi takip edin…

Hedef kitleniz neredeyse siz de orada olmalısınız. Firmaların, markaların yaptığı en büyük hata tüm sosyal medya platformlarında etkin bir şekilde olmaya çalışmaktır. Oysa sizin hedef kitleniz hangi sosyal medya platformlarını kullanıyorsa siz de rotanızı bu platformlara çevirmelisiniz. Tüm sosyal medya platformlarında var olmak için bu denli efor harcamanıza ve zaman kaybetmenize hiç gerek yok. Örneğin hedef kitleniz Linkedln platformunu kullanıyorsa Facebook reklamları ile bu kitleye ulaşmanız pek olası değil. Elbette tüm sosyal medya mecralarını çok iyi tanıyor olmalısınız. Fakat hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak olan sosyal medya platformlarında pazarlama çalışmalarını yapmanız gerekiyor.

Google’ı karşınıza almayın…

En büyük dostunuz Google olmalı çünkü internette mevcudiyetinizi korumak, dijital pazarlama çalışmaları yapabilmek için Google dizininde olmanız gerekiyor. Spam linkler ile Google sıralamasında en üstte olmanız mümkün değil. Zira Google sıralamasında ilk sırayı kapmanız da zaten o kadar kolay değil. Aylar süren çalışmalar dahi markaları ilk sıraya taşıyamıyorken 5 – 10 adet backlink ile bu başarıyı elde etmek oldukça ütopik! Rakipleriniz etkin bir şekilde SEO çalışmaları yaparken satın aldığınız birkaç link ile sıralamaya yükselmeye çalışmanız da beyhude bir çabadan öteye gitmeyecektir. Google dizininden kaldırılmak pahasına böyle bir çabaya girmeyin.

02 Eylül 2020