Domain Nedir?

Domain Nedir?

Her ne amaçla olursa olsun web sitesi sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle domain ve hosting almanız gerekmektedir. Hosting barındırma hizmetidir. Domain web sitenize internetten ulaşılabilmesi için koyduğunuz isimdir. Web sitenizi yayınlamak için başvurduğunuz takdirde internet sağlayıcı firma size bir protokol numarası atayacaktır.

Bilgisayarlar arası bağlantıyı bu numara sağlar, kısaca “IP numarası” denir. Ancak IP numaralarının akılda tutulması zordur. Bu sebeple numaralar isimlendirilmiştir ve alan adı diğer adıyla domain kavramları ortaya çıkmıştır.

Uzantılarıyla web sitenizin ne amaçlı olduğu genel itibari ile öngörülebilir. Alan adı uzantılarını özetlersek; “.com” (commercial) uzantısı ticari amaçlıdır ancak günümüzde en çok kullanılan uzantı haline gelmiştir. “.net” (network) ağ uzantısı anlamına gelmektedir. “.org” (organization) organizasyonlar için kullanılan uzantıdır. “.edu” (education) üniversite gibi eğitim kurumları için kullanılan uzantıdır. “.gov” (government) devlet kurumları için kullanılan uzantıdır. “.info” (information) bilgi verici siteler için kullanılmaktadır. “.tr” (Türkiye), “.us” (Amerika) , “.de” (Almanya) gibi alan adı uzantılarının sonuna gelen uzantılar ise ülke kısaltmalarıdır.

02 Eylül 2020