0284 606 0 626
Sosyal Medya Hesaplarımız

Domain Nedir?

08 Şubat 2018
28 kez görüntülendi
Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain; internet üzerinde sitelerin isimleri olarak nitelendirilebilmektedir. Her internet sitesi belli bir ip numarasına sahiptir. Bu ip numaraları sayesinde internet sitelerine giriş sağlanabilmektedir. Sayılar düzenlemelerden oluşan ip adresleri yerine daha akılda kalıcı ve kullanımı daha basit olduğu için alan adları tercih edilmektedir. Bu alan adlarına domain denilmektedir.  Her web sitesinin bir domaini olmak zorundadır. Kısa ve akılda kalıcılığı ise domain seçiminde oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Domain Nedir?

 Domain nedir; Domainler dns protokolü ile hosting hizmetine bağlanıp ip adresleri üzerinden bağlantılarını gerçekleştiriler. Domain olmaması durumunda bu bağlantı sadece ip adresi üzerinden gerçekleşebilmektedir.

Domain aynı zamanda bu ip adreslerinin internet üzerinde ki kimliklerini oluşturmaktadır. İnternet üzerinde bir varlık gösterebilmek için ilk yapılması gereken domain almaktır. Domain alımında ise hızlı olan kazanır kuralı geçerlidir. Sizlerin almak istediğiniz domain bir başkası tarafından sizden önce alındığı gibi durumlarda o domain üzerinde herhangi bir hak iddia edebilmeniz mümkün değildir. İşinizi veya oluşturmak istediğini internet sitenizi tam olarak yansıtan alan adı sizden önce alındığında sadece o domain sahibini ikna ederek sizlere satmasını sağlayabilirsiniz.

Doğru Domain Seçimi

Doğru domain seçimi sizlerin internette daha rahat bulunmanızı ve kullanıcılarınıza ulaşmanızı sağlayacak önemli bir adımdır. Kısa ve akılda kalıcılığı yanında sitenin içeriğini tam anlamıyla ifade edecek olması gerekmektedir. Doğru domain seçiminden sonra yapılması gereken bir diğer önemli konu ise uzantı seçimidir. Her uzantı farklı anlama gelmekle beraber farklı standartları oluşturmaktadır. Genel olarak en çok tercih edilen uzantı Com uzantısıdır. Hem akılda kalıcılığı hem de yaygın kullanımı sayesinde com uzantısı diğer uzantılara göre bir adım öne geçmektedir.

Domain uzantıları nelerdir?

Domain uzantıları nelerdir sorusu şu şekilde cevaplanabilmektedir;

 • Com; ticari internet siteleri için üretilmiştir. Ancak günümüzde hemen hemen her site com uzantısı kullanmaktadır. Açılımı ise commercial’ dır. Com uzantısı almak için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
 • Net; network kelimesinin kısaltılmış halidir. Genel olarak bilişim sektöründe faaliyet gösteren internet siteleri için tercih edilmektedir. Net uzantısı alımında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
 • Org; organizasyon kelimesinin kısaltmasıdır. Herhangi bir kar amacı hedeflemeyen kurum ve kuruluşlar org uzantısını kullanmaktadır.
 • Gov; goverment kelimesinin kısaltılmış halidir. Gov uzantısı hükümet ve resmi kurum kuruluşları tarafından kullanılmaktadır.
 • Edu; üniversitelerin internet adresleri için kullanılan uzantıdır.
 • Ac; akademik kuruşlar tarafından tercih edilmektedir.
 • Mil; askeri web siteleri için kullanılmaktadır.
 • Biz; ticari internet siteleri için kullanılan uzantıdır.
 • İnt; uluslar arası kurumların ve kuruluşların kullandığı domain uzantısıdır.
 • tr; com.tr uzantısı alınması için firma tescili gerekmektedir. Ülkemizde bu uzantı ODTÜ tarafından gerekli belgeler karşılandığı takdirde verilmektedir.
 • İnfo; temeli bilgi verme amacı üzerinde kurulmuş internet siteleri tarafından tercih edilmektedir.
 • K12; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların internet siteleri için kullanılan uzantıdır. Okulların resmi internet sitesi anlamına gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?