Facebook Reklamlarına Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Facebook Reklamlarına Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Facebook reklamları konusuna ne kadar hakim olursanız, reklam bütçenizi de o kadar verimli değerlendirme şansınız olur. Ancak öncesinde Facebook reklam optimizasyonu konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir ve bu sayede reklamlardan yüksek dönüş alabilmenizin kapısı aralanır. Facebook her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir platform ve her kesimden kullanıcısı var. Büyük markaların CEO’larından öğrencilere kadar her kesimden insanın ziyaret ettiği bu platformda elbette doğru strateji ile reklamlarınızın hedefe ulaşması mümkün oluyor.

Hedef Belirleyin!

Elbette başarılı olmak için bir hedef belirlemeniz ve reklam stratejinizi de bu hedef doğrultusunda hayata geçirmeniz gerekiyor. Hedef belirleme konusunda Facebook zaten size “reklam oluştur” sayfasında önerilerde bulunuyor. Bu platformda mevcut listeye göz atarak size en uygun hedef kitleyi kolayca seçebilirsiniz. Ancak burada yapacağınız basit hataların da ayırdığınız bütçenin boşa gitmesine sebebiyet verebileceğini sakın unutmayın.

Ayrıca Facebook tanıtım araçlarını da çok iyi kullanmanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte bildirimlere de odaklanmanız gerekiyor. Çünkü markanın insanların nazarında bir güven uyandırması için bildirimler önemlidir. Bildirimleri artırmak için de promosyon ekleyebilirsiniz. Son yıllarda promosyon eklemek bir hayli popülerlik kazanmış olan yöntemler arasında bulunuyor. Ayrıca çok daha fazla sayıda kişiye ulaşmanızı da sağlayabiliyor.

Sayfanızın Tanıtımını Yapın!

Facebook reklamlarında sayfanızın tanıtımını da yapabilirsiniz. Özellikle yeni ve küçük işletmeler için bu seçenek çok daha fazla önem kazanıyor. Marka bilinirliği açısından da faydalı olan sayfa tanıtımları ile daha fazla sayıda takipçi de kazanabilirsiniz. Facebook sayfanız üzerinden de mutlaka ziyaretçileri web sitenize yönlendirmelisiniz. Aksi halde bu tanıtım ve reklamlar da amacına ulaşmamış olur. Satın alabilmeleri için sitenize tıklamaları gerekiyor. Bunu da Facebook sayfanızı kullanarak yapmalısınız.

Nedir Bu KPI?

Sıklıkla karşınıza çıkabilecek olan KPI kısaca anahtar performans göstergesidir ve Facebook reklamındaki başarı kriterinizi de bu yolla ölçebilirsiniz. Sayısal göstergeler bir sonraki reklam stratejinizi çok daha iyi şekilde belirlemenizi sağlar. Doğru şekilde performansınızı değerlendirmeniz için KPI’ı da doğru şekilde kullanmak gerekiyor. Reklamlarda karışık ve anlaşılması zor ifadeler yerine bir mesaj veren ve kolay anlaşılır ifadeleri seçmeye de özen gösterin.