Google Chrome “Güvenli Değil” Uyarısı Nasıl Düzeltilir?

Google Chrome “Güvenli Değil” Uyarısı Nasıl Düzeltilir?

Sitenizin Secure Sockets Layer (SSL) sertifikası yoksa sitenizin önünde “https” ön eki de yok demektir. Bu durumda sitenizin trafiğinin ciddi anlamda düşeceğini bilmeniz gerekiyor. Çünkü internet kullanıcıları SSL eksikliğine dair uyarıyı URL kısmında görür ve sitenize tıklamaktan vazgeçebilir. Ayrıca siteye girişte de bu uyarı çıkar.

SSL Sertifikası Neden Önemli?

Bildiğiniz gibi Google güven ve kalite üzerinde çok fazla duruyor. Bu nedenle SSL sertifikasına sahip olan siteler arama motoru tarafından daha üst sırada gösteriliyor. Arama sonuçlarında ön ekinde “https” olan siteler haliyle daha üstte yer aldığından organik trafiği de artıyor. Özellikle online satış yapılan sitelerde durum çok daha fazla önem taşıyor. Kullanıcılar sitenin güvenli olmadığına dair bir uyarı aldıklarında siteden alışveriş de yapmıyor. Yapılan son araştırma insanların yarısından fazlasının bloglarda gördükleri bilgilere göre alışveriş yaptığını gösteriyor. Blogda böyle bir uyarı ile karşılaşan kullanıcıların siteden alışveriş yapma olasılığı da sıfırlanıyor. Bu nedenle tüm sitelerin mutlaka SSL sertifikasıyla koruma altına alınması lazım.

SSL Kurmak Çok Kolay!

Sitenizi SSL ile güvende tutmak istiyorsanız IHS’nin hızlı SSL sertifikalarına göz atabilirsiniz. Kurulumla birlikte destek de ücretsiz olduğundan oldukça yoğun bir ilgi görüyor. Ayrıca SSL sitenizdeki verileri şifreliyor ve bu sayede bilgilerin ele geçirilmesi de olanaksız bir hale geldiğinden siteniz korunmuş oluyor. Korsan saldırılara karşı güvenlik önlemleri alındığından saldırılara karşı da bilgilerinize ulaşılması mümkün olmaz.

SSL sertifikası sayesinde sitenizin ziyaretçi sayısı da artar. Çünkü artık internet kullanıcıları sitelerin ön ekinde “https” görmek istiyor. Tüm bunlarla birlikte Chrome tarafından konulan “güvenli değil” uyarısını kaldırmanın tek yolu da bir SSL yüklemek ve dolayısıyla bu durum site sahipleri için artık bir seçenek olmaktan da çıkıyor.

02 Eylül 2020