Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Web sayfalarının kaydedileceği bir hafızaya, yere gereksinimleri vardır. Örneğin bir cismin nasıl bulunacağı bir alana, bir insanın nasıl bulunacağı bir eve ihtiyacı varsa sayfa verilerinin de bir ortama ihtiyaçları bulunur. Bu web sayfasının barındığı yere ise kısaca hosting adı verilir. Peki, hosting teknik olarak nasıl çalışır?

Hosting yani bulunma işi, sizin web adresinizin sunucuya sinyal göndermesi yoluyla hareket eder. İnternet aleminde pek çok hosting şirketi vardır. Bu şirketler web sitelerine yer tahsis ederler. Tıpkı bir otel gibidirler, binlerce odaları vardır ve siteleri o odalarda barındırırlar. Bu odada bulunmayan site erişime kapalıdır. Yani hosting olmazsa web siteniz hayata geçemez. O yüzden site kurarken öncelikle hosting sahibi olmak gereklidir. Hostingler yıllık veya 5 yıllık olarak kiralanabilmektedirler.

Hostinglerin bir başka özelliği de sitenizin sayfalar arasındaki hareket hızı, sitenizin dökümanları içerisinde arşivleyebileceği hafızası, sitenizin içindeki videoları veya fotoğrafları açmaya yarayan programların olup olmaması hostinginiz ile ilgilidir. Bazı siteler yoğun kullanımdan dolayı donarlar, erişimleri kısıtlanır. İşte bu hostingin alanı ile ilgilidir.

02 Eylül 2020