İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

Önemi her geçen gün daha da artan içerik pazarlaması, en genel şekli ile firmaların müşterilerini etkilemek, ürün ve hizmetlerine çekmek için içerik üretmesi ve bu içerikleri paylaşarak bu sürecin devamlılığını sağlamasıdır. Günümüzde her ne kadar içerik pazarlaması sadece interneti akıllara getirse de aslında basılan broşürler, kataloglar, el ilanları da bir içerik pazarlamasıdır. Fakat artık internet potansiyel müşterilere ulaşmanın ve geniş kitlelere erişebilmenin en kolay yolu haline geldiği için içerik pazarlaması da online ortamda daha çok yapılıyor.

İçerik Nasıl Olmalı?

İçerik pazarlamasında artık “değerli içerik” kavramı da sıklıkla dile getiriliyor. Kullanılan içerikler öncelikle potansiyel müşterilerin ilgi alanlarıyla alakalı olmalıdır. Yaşadıkları endişeleri gideren içerikler de olabilir. Bunlar hedef kitlenin dikkatini çekmenizi sağlar. Fakat direkt olarak satış yapma amaçlı olan içeriklerle hedefe ulaşan yolu uzatırsınız. Ürün ya da hizmet satışından ziyade bilgi vermek, endişeleri gidermek, tanıtmak amaçlı olmalıdır. Kullanılan dilin hatta seçilen kelimelerin dahi hedef kitleye uygun olması da büyük önem taşıyor.

İçerik Pazarlamasıyla Marka Yaratmaya Giden Yol

İçerik pazarlaması ile bir marka yaratabilirsiniz. Bunun için öncelikle markanıza dair bir farkındalık yaratmanız gerekiyor. Faydalı içerikler ile arama motorlarına da istediğini vermiş olacaksınız. Aynı zamanda itibar oluşturmanız noktasında da içeriklerden faydalanabilirsiniz. Herhangi bir alanda uzman konumunda değerlendirilmeniz mümkün hale gelir. Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile bir etkileşim içerisinde olmanız da içerikler yardımı ile mümkün hale gelebiliyor.

Yeni ziyaretçiler çekmeniz ve bir marka statüsüne yükselmeniz noktasında değerli içeriklerin çok büyük faydasını görebileceğinizi unutmayın. Ayrıca ölçme ve değerlendirmenin de çok önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Mutlaka içeriklerinizin etkisini ölçmeli ve hangi içeriklerin daha fazla ilgi çektiğini, daha geniş kitlelere ulaştığını ölçümlemelisiniz.

02 Eylül 2020