Local-Bölgesel SEO Nedir?

Local-Bölgesel SEO Nedir?

İşletmenizin coğrafi arama sonuçlarında görünür olması için bölgesel SEO çalışmalarının yapılması gerekiyor. Lokal, bölgesel ya da yerel SEO olarak adlandırılan bu çalışma, yerel aramalarda daha fazla sayıda kullanıcıyı web sitenize çekmek amacıyla gerçekleştirilen optimize çalışmalarıdır. Tüm arama motorlarında yapılabilen Local SEO çalışmaları, yerel arama yapan kullanıcıların sitenize çekilmesi için yapılıyor olsa da ürün ve hizmetlerin tanıtımının da yapılmasını sağlar.

İşletmenizle ilgili adres, web sitesi, iletişim numarası, çalışma saatleri, sunulan hizmetler, sosyal medya sayfaları, yerel dizinler gibi bilgiler kullanılarak yapılan bu çalışmalar sadece arama motorlarında yapılan aramalarda önem taşımıyor. Aynı zamanda Bing ya da Yelp gibi farklı platformlardan yapılan aramalarda da yerel SEO çalışmalarının faydasını net bir şekilde görebilirsiniz.

Snack Pack Nedir?

Yerel SEO çalışmaları işletmenizin snack pack olarak adlandırılan bölümde çıkmasını da sağlayabilir. Snack pack, Google tarafından yapılan arama sorgusuyla en ilgili olan 3 işletmenin gösterildiği bölümdür. Bu bölüm yapılan arama sayfasında en üstte çıktığı için daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşmayı da sağlar. Yapılan son araştırma kapsamında, kullanıcıların % 33’ünün ilk olarak sanck pack alanında çıkan işletmelerin sayfasına tıkladığını gösterdi. % 40’lık bölüm ise aramada çıkan organik sonuçlara tıklamayı tercih ediyor.

Bölgesel SEO çalışmalarında sesli asistanlardan, harita uygulamalarından da faydalanılarak arama yapıldığının unutulmaması gerekiyor. Google haritalar yol tarifi ile ilgili de yardım sağlıyor ve yerel SEO çalışmalarında bunların da kullanılabileceğini belirtmek lazım.

Lokal SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?  

Öncelikle stratejinizi belirlemeniz gerekiyor. Ardından web sitenin iletişim, hakkında gibi alanlarını net ifadeler kullanarak doldurun. Adres bilgisi ve işletmenizin açık olduğu saatler gibi tüm alanları doldurmanız büyük önem taşıyor. Şayet lokasyon sayısı 10’dan azsa adreslerin tümünü sitenin footer bölümünde yayınlanabilir. İletişim sayfasına Google Haritalar görüntüsü ekleyebilirsiniz. Ayrıca işletmenizin daha kolay tanımlanması için Schema yapılı data mark-up kullanabilirsiniz. Google My Business sayfanızdaki bilgilerin güncelliğini ve doğruluğunu da kontrolden geçirin. Bu arada yorumlara da önem vermenizde fayda var. Google yorum bilgilerini de tarayabiliyor. Yorumların doğal ve abartıya kaçmamış bilgiler içermesini sağlayın.

SEO
02 Eylül 2020