Mobil Siteler İçin Tavsiyeler

Mobil Siteler İçin Tavsiyeler

Günümüzde mobil cihazlarda internet kullanımı büyük bir hızla artıyor. Dolayısıyla mobil site kavramı da gün geçtikçe önemini artırıyor. Bu nedenle web sitelerin mobil uyumlu olması da bir seçenek olmaktan çıkıp bir zorunluluğa dönüşüyor. Akıllı telefonlar, tabletler farklı ekran boyutlarına sahip olabiliyor. Elbette aynı zamanda marka ve modele bağlı olarak ekran çözünürlüğü de değişiyor. Web sitelerin bu durum da dikkate alınarak hazırlanması lazım…

Mobil Optimizasyon Nedir?

Öncelikle akılları karıştıran bir konuya açıklık getirmek gerekiyor. Bir web sitenin akıllı telefonlarda ya da tabletlerde açılıyor olması, bu sitenin mobil uyumlu olduğu anlamına gelmez. Mobil optimize bambaşka bir durumdur. Flash gibi desteklenmeyen bir uygulamanın olmaması halinde web siteler cep telefonlarında ve tabletlerde de görünür, açılır. Ancak mobil optimize farklı bir işlemdir.

Mobil optimizasyon web sitelerin telefon ve tabletlerde sorunsuz bir şekilde açılması, kolaylıkla site içerisinde eylemde bulunulması ve açılma hızının da beklentileri karşılıyor olmasıdır. Ayrıca farklı ekran çözünürlüklerine uygun şekilde sitelerin tasarlanması da mobil optimizasyonun bir parçasıdır. Telefon ekranlarda genişliğin düşeydeki kenarı daha kısa, bilgisayar ekranlarında ise aksine daha uzundur. İnternet siteleri cep telefonlarında küçültülerek gösteriliyor. Dolayısıyla sitede dolaşmak için büyütme işlemi yapmak da zorunlu hale geliyor. Sonuç olarak mobil optimizasyonu olmayan sitelerde menlerin okunamaması, kullanılamaması, içeriklerin görünmemesi gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor.

Mobil Siteler İçin Tavsiyeler

  • Mobil sitelerde sadece önemli olan içeriklere yer vermenizde fayda var.
  • Mobil siteye özel içerikler sunmaya çalışın.
  • Özel grafikler oluşturarak mobil sitenin en hızlı şekilde açılmasını sağlayın.
  • Sadece telefonları dikkate almak yanlış! Tabletlerin de düşünülmesi ve sitenin bu doğrultuda tasarlanması gerekiyor.
  • Tıkla ara fonksiyonunu kullanın
02 Eylül 2020