Organik Trafik Düşüyorsa Yapmanız Gerekenler

Organik Trafik Düşüyorsa Yapmanız Gerekenler

Bildiğiniz gibi SEO çalışmalarında başarı kriterleri arasında en önemli olanı organik trafiktir. Daha önce yakaladığınız organik trafik oranında bir düşme meydana geliyorsa kesinlikle bir problem var demektir ve bu düşüşe çeşitli çalışmalar ile müdahale etmeniz gerekir. Elbette sorunun nerede olduğunu tespit etmek için de bir dizi inceleme ve değerlendirmeler yapmanız lazım. Peki, ne yapmalı, nereden başlamalı?

Siteniz Ceza Almış Olabilir!

İlk olarak kontrol etmeniz gereken durum sitenin ceza alıp almadığı olmalıdır. Bunun düşük bir ihtimal olduğunu düşünebilirsiniz. Sitenin ceza almasını gerektirecek bir durum olmasa da başka biri tarafından yapılan bir Black Hat SEO çalışmasına siteniz maruz kalmış olabilir. Eğer siteniz ceza aldıysa zaten size bir bildirim mutlaka gelecektir. Google’a ulaşarak siteniz için başkaları tarafından Black Hat SEO yapıldığı konusunu belirtebilirsiniz.

Google Analytics Verilerini Kontrol Edin

Atmanız gereken bir diğer adım da sitenizin Analytics verilerini kontrol etmektir. Çünkü sitenin organik trafik kaybını hangi sitelerde yaşadığını bilmeniz gerekiyor. Aslında tek sorgudan organik trafik almanızın riskli olduğu bilgisini de sizlere iletelim. Çünkü bu durumda anahtar kelimede sıralama kaybedilmesi durumu ortaya çıkabiliyor. Trafiğin yüksek olmasını sağlamak için farklı sayfa ve anahtar kelimelerde de yükselişe geçmiş olmanızda fayda var. Hangi sayfalarda trafiğin azaldığını tespit etmenizin ardından bu sayfaların geldiği sıralamayı da mutlaka gözden geçirin. Şayet sayfa eski sırasındaysa sayfanın açılış hızını kontrolden geçirin. Şayet tümüne karşın bir sorun yoksa en yakın rakibiniz sizi geçmiş olabilir.

Farklı Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Farklı anahtar kelimeler hedefleyerek organik trafiğin daha da azalmasını önleyebilirsiniz. Bu sayede yeniden trafik almaya başlayacaksınız. Ancak öncesinde mutlaka detayı ve geniş kapsamlı bir anahtar kelime analizi yapın. Ancak elbette bu sadece bir seçenek… Sayfaları güncelleyerek mevcut anahtar kelimelerde rekabete devam da edebilirsiniz. Hatta dikkat çekmek için Adwords reklamları da verebilirsiniz.

Bağlantıların Tümünü İnceleyin

Sitenize bağlantı veren kalite düzeyi düşük siteler olabilir. Bu nedenle backlink analizi yapılması çok büyük önem taşıyor. Mutlaka her bir bağlantıyı gözden geçirin ve kalitesiz sitelerden gelen bağlantıları da silin. Sitenizi taratmak için Screaming Frog kullanabilirsiniz. Bu sayede sitenizden hacklink alanları da tespit etmiş olacaksınız.

İçerikleriniz Yeterince Kaliteli mi?

İçeriklerin kalitesi çok büyük önem taşıdığından içeriklerinizi de gözden geçirmenizde fayda var. Kalitesiz içerikleri yenileyin. Google için her daim kaliteli içeriğin önemli olduğunu bilmelisiniz. Anahtar kelimelerin gelişigüzel kullanıldığı ve ziyaretçiyi tatmin etmeyen içerikler de organik trafik düşüşüne sebebiyet verebilir. Kaliteden kastımız sadece SEO uyumlu ve keyword içeren içerikler değil. İçeriklerin konuyu iyi anlatıyor olması ve okuyucuyu da bilgilendirmesi gerekiyor.

Son olarak değişen Google algoritmalarının da trafikte düşüş sonucunu doğurabileceği bilgisini de aktaralım. Bu durumda sitenizi optimize etmeniz gerekebilir.

SEO
02 Eylül 2020