Responsive Nedir?

Responsive Nedir?

Responsive tasarım, tabletler ve mobil cihazlar için web sitesi görüntüleme uyum programıdır. Responsive tasarım ile otomatik olarak web sitesi görüntülemesi kullanılan mobil cihaza göre yeniden düzenlenerek daha kullanışlı bir yüz oluşur. Kullanıcının mobil cihazından bir web sitesine girdiğinde responsive uygulama yoksa kullanamayacağı bir uygulamayla karşılaşma oranı yüksektir. Bu durum web sitesinin satış ve diğer kullanım amaçlara ulaşamamasına sebep olur.

Responsive tasarımı olan web siteleri yüklendiği cihaza göre yeniden şekillenir resim, yazı ve diğer öğeler kullanıcının tam olarak görebileceği şekilde konumlanır. Manüel bir şekil, responsive uygulaması varsa site açıldığında açılacak hale gelir. Ekranda zoom yapmadan şekil ve imgelere ulaşılabilir. Bu da web siteleri arasında kıyasıya bir rekabetin olduğu internet dünyasında büyük bir üstünlük ve ziyaretçi memnuniyeti sağlar.

Arama motorlarında responsive uyumlu web sitelerine öncelik verilmektedir. Responsive uyumlu web sitelerine ziyaret sayısı %25 oranında artar. Kısaca responsive, mobil cihazlarda açılan bir web sitesinde bulunan şekil ve görüntülerin otomatik olarak açılan ekranın büyüklüğüne göre kendisini yeniden kullanılabilir şekilde düzenlemesini sağlayan bir uygulamadır.

02 Eylül 2020