SSL Nedir?

SSL Nedir?

SSL site adreslerinin doğru olup olmadığını kontrol eden ve iki nokta arasındaki veri aktarma işleminin güvenli bir ortamda şifreli kanal üzerinden yapılmasını sağlayan sistemdir. Ancak yanlış anlaşılmaması gereken bir durum vardır. SSL bir güvenlik sistemi değildir ve yazılan kodun veya kullanılan web sitesinin güvenliğini sağlama işleminde SSL sistemi kullanılmaz.

SSL güvenlik sistemi sayesinde veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü arttırılır. Bu güç arttırma işleminde anahtar kelime sayısı SSL sistemi sayesinde arttırıldığı için veriler ulaşacakları adreslere daha güvenilir bir şekilde gider. Çünkü anahtar kelime sayısı arttırıldığı için şifrenin kırılması nerede ise imkansız bir hal alır.

SSL Yöntemi İle Veriler Her Zaman Doğru Adrese Gönderilir
SSL sistemi sayesinde gönderilen bilgiler kesinlikle doğru adreslere gider. Çünkü ssl sisteminde bilgi gönderilmeden kısa bir süre önce şifrelenir ve bu şifre sadece doğru alıcı tarafından kırılabilir. Veriyi gönderen tarafta alan taraf ta kod doğrulama işlemini yaptığı için veri her zaman doğru adrese gitmiş olur. Bu şekilde verinin gizliliği ve bütünlüğü ssl sistemi sayesinde korunmuş olur.

02 Eylül 2020