Startup Nedir?

Startup Nedir?

Startup “faaliyetlerine yeni başlayan küçük şirket ve etkinlikleri” anlamını taşıyor. İş dünyasında en popüler ifadelerden biri haline gelen startup çok yakın zamanda iş ilanlarında, Linkedin paylaşımlarında daha fazla göreceğiniz bir kavram! Günümüzde Apple, Facebook gibi uluslararası firmaların kuruluşunun aslında son derece mütevazi sermayelerle ve küçük ofis odalarında kurulduğunu unutmamak gerekiyor. Bu tür global firmalar düşük ölçekli ortaklıklar ile büyüyerek günümüzdeki lider konumunu aldı. Böylesi bir başarıya ulaşmak için gereken ise sadece bir “fikir” ve bir de “ekip”!

1976 yılında, bir evin garajında Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple ilk startup şirketlerden biri olarak gösteriliyor. Günümüzde ise küçük sermayeler ile kurulan startup şirketlerin nasıl dev firmalara dönüşebileceğine dair en çok gösterilen örnek de Apple oluyor. Hangi sektörde faaliyette bulunmak üzere kurulmuş olursa olsun, startup şirketlerin bazı ortak özellikleri bulunuyor.

Startup Şirketlerin Ortak Özellikleri Neler?

Düşük bütçe…

Bu şirketlerin en büyük ortak özelliği maddi imkansızlıklar oluyor. Çok düşük bütçeler ile kuruluyor olmaları da bundandır. Girişimcilik ruhu ve maddi olanaksızlıklar bir dezavantaj gibi görünse de bir avantaja dönüşüyor. Çünkü bu şirketler mevcut tüm bütçeyi eyleme geçirdikleri fikre adadıklarından bir baskı altında hissederek olağanüstü bir beceri sergileyebiliyorlar.

Hız…

Startup şirketlerin bir diğer özelliği de insan kaynakları ve karar alma süreçlerinin çok hızlı bir şekilde ilerliyor olmasıdır. Elit bir ortamda gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantıları, ofislerin konforlu odalarında değil, öğrenci evlerinde, ucuz kafeler, üniversite kantinlerinde düzenleniyor. Büyük holdinglerden çok daha hızlı karar alıp uygulamaya geçirdikleri de biliniyor.

Ekip ruhu…

İş hayatında başarının olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen ekip ruhu startup şirketlerde en üst düzeydedir. Sadece 3 kişilik bir ekip de olsa 100 kişilik bir ekip de olsa, çaresizlik ve belirsizlik ekibin birbirine kenetlenmesine ve ekip ruhunun çok daha net bir şekilde ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Belirsizlik…

Bunca azme karşın startup şirketlerin başarıya ulaşıp ulaşmayacakları belirsizdir. Bu nedenle her daim daha fazla çalışırlar ve olumsuzlukları olumluya çevirmek için daha fazla gayret gösterirler.

02 Eylül 2020