Web Site Hız Testi Araçları

Web Site Hız Testi Araçları
  • Web Page Test

Detaylı bir şekilde web site hız testi yapmanızı sağlayan araçlar arasında en çok kullanılanlardan biri webpagetest.org oluyor. SummaryDetails, Performance Review, Content Breakdown, Domains, Processing Breakdown, Screenshot, Image Analysis, Request Map gibi detaylara göz atmanız için ideal bir seçenek.

  • Google PageSpeed Insights

Çok sık kullanılan hız testi araçlarından biri olduğu için listemize https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr linkinden ulaşabileceğiniz Google PageSpeed Insights aracını da ekledik. Sayfa hızı ile sayfa optimizasyonuyla ilgili yaşanan sıkıntı son güncelleme ile ortadan kaldırıldı. Masa üstü ve mobil için ayrı tablarda sonuçları gösteriyor olması da beğeni topluyor.

  • GT Metrix

2 farklı optimizasyon algoritması kullanan GT metrix de tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen bir hız testi aracı. https://gtmetrix.com/ linkinden ulaşabileceğiniz bu test aracında stream ile ilgili yüklenme farklı olarak yorumlanıyor. Pratik bir şekilde kullanabileceğiniz aralardan biri olduğunu belirtebiliriz.

  • Pingdom

Ücretli ve ücretsiz sürümleri olan bu araca https://tools.pingdom.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Büyük ilgi gören araçlardan biri ve tek olumsuz yönü ise yoğun zamanlarda beklemenizi gerektiriyor olmasıdır.

Sayfa Yüklenme Hızı Ne Olmalı?

Sayfa yüklenme hızında ideal olan 2 ila 3 saniyenin altıdır. Fakat bu konuda aslında net bir rakamın olmadığını da bilmenizde fayda var. Hem sektöre hem de yapılacak işe göre bu süre değişebilir. Örneğin bir uygulamanın çalışması söz konusu olursa elbette bu süre uzayabilir. Çünkü boyutu yüksek olan bir dosyanın 2 ila 3 saniyede yüklenmesi mümkün olmaz. Fakat klasik internet siteleri için de sayfa yüklenme hızı süresinin daha fazla olması olumsuz bir tablo ortaya çıkarır. Bu nedenle net bir süre belirtirken söz ettiğimiz detaya da değinmemiz gerekir.

02 Eylül 2020