Web Sitesinin Googleda Bulunabilir Olması

Web Sitesinin Googleda Bulunabilir Olması

Web siteleri yayınlandıkları günden itibaren 10 ya da 15 gün sonra Google aramalarında görünür hale gelir. Kullanıcıların Google aramalarında görünebilmeleri için herhangi bir kayıt yaptırmaları gerekmemektedir. Bu işlem otomatik olarak Google robotları tarafından sağlanmaktadır.

Ancak yüksek görünürlük ve arama motorlarında ön sıralara çıkmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan ilki, web sitesinin her sayfasının açıklayıcı bir başlığa sahip olması ve faydalı bulunmasıdır. Pencere ve sayfa başlığına yazılıyor olan kelimeler aynı zamanda anahtar kelime olarak geçmektedir. Bu nedenle atılan başlıkların alakalı ve iyi seçilmiş olması web sitesinin aramalarda bulunabilir olmasını kolaylaştıracaktır.

Web Sitelerinin Arama Motorlarında Ön Sıralarda Yer Alması İçin Yapılması Gerekenler

Web sitelerinin Google’da üst sıralarda görünebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar daha vardır.

  • Ana sayfa ve diğer sayfalarda metin (text)) ağırlıklı içerik kullanılmalıdır. Sadece resim kullanılmasını kesinlikle olumsuz sonuclar doğuracaktır.
  • Site genel ayarları bölümünde yer alan “Site Haritası” modülü kesinlikle aktif edilmelidir.
  • Önemli olan kelimeler sayfa içeriklerinde mutlaka sıkça cümle içinde kullanılmalıdır.
  • Kullanılan anahtar kelimelerin mümkün olduğunca linkli olarak kullanılmalıdır.
  • Zaman zaman sitelere başka sitelerden linkler verdirilmelidir.
  • Çeşitli rehber sitelere mümkün olduğunca kayıt yaptırılmalıdır.
  • İntro sayfası aktif ise, bu sayfadan ana sayfaya verilen linklerden en az birinin metin şeklinde olması gerekir.

Web sitenizi instagram, facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde duyurulması ve hızlı bir şekilde ziyaretçi gelmesini sağlanmalıdır.

Google Site Map

Web sitesi sayfalarının yapısı Google Botlarının ziyaret edebileceği bir yapıya sahiptir. Bu sayede sitelerin içeriklerini kolayca indexleyebilen Google, ziyaretçilerin site hakkında daha detaylı bilgiye kısa sürede ulaşmasına imkan tanımış olur. Bu nedenler Google Map bir sitenin başarı yakalayıp üst sıralarda görünmesi adına oldukça önemlidir. Bu işlemi yapmak için, site yönetim panelinden site haritasının aktif edilmesi yeterli olacaktır.

Web siteleri yayınlandıkları ilk gün arama motorlarında görünür olmazlar. Daha sonraları görünür olan web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda görünmesi için değinilen noktaların önemle yerine getirilmesi ve planlı bir çalışma yürütülmesi stratejik bir değerlendirme yapılması gerekmektedir.

SEO
02 Eylül 2020