Yeni Başlayanlar İçin Dijital Pazarlama Teknikleri

Yeni Başlayanlar İçin Dijital Pazarlama Teknikleri

Artık ticarette rekabet sanal ortama taşındı. Haliyle dijital pazarlama da tüm markalar için bir seçenek olmaktan ziyade, önemli bir ihtiyaca dönüştü. Peki, dijital pazarlamada hangi teknikler uygulanıyor? Günümüzün popüler dijital pazarlama kanalları hangileri?

Dijital Pazarlama Teknikleri;

 • Google Adwords Reklamları

Pek çok farklı reklam seçeneği sunan Google Adwords markaya, ürüne ya da hizmete uygun seçimler yapmayı kolaylaştırıyor. Google Adwords reklam seçeneklerine göz atalım.

 • Arama Ağı Reklamları

Google2da yapılan arama sonuçları arasında yer alan reklam türüdür. Arama sonuçlarında en alt ya da en üst bölümde reklamınızın görünmesi mümkün oluyor. Sadece hedef kitle odaklı ya da aranan kelimeye odaklı reklamlar hazırlanabilir ve bu sayede iyi bir netice elde edilebilir.

 • Görüntülü Reklam Ağı

Google’ın reklam ağında, hedef kitlenize en uygun web siteler işe bir eşleşme yapılarak reklamlar yayınlanıyor. Düşük bir bütçeyle reklam yapmak için harika bir seçenek!

 • Video Reklamlar

Son dönemde video daha da önem kazandığından mutlaka değerlendirilmesi gereken ir seçenektir. Bu video reklamlar YouTube’da da yayınlanabiliyor.

 • Alışveriş Reklamı

Google alışveriş sekmesinde yer alıyor ve kullanıcıyı ürün veya hizmetle buluşturuyor. Bu reklam modeli ile de iyi bir sonuç elde edilebilir.

 • SEO

Hedeflenen anahtar kelimelerde ve arama sonuçlarında web sitenin daha üst sıralarda konumlanması için yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Arama motorunun sitenizi daha iyi değerlendirmesini ve daha iyi anlamasını sağlar. SEO çalışmaları site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı şekilde yapılıyor.

 • Sosyal Medya Pazarlaması

Geldiğimiz noktada sosyal medyanın gücünü artık tartışmaya gerek bile yok. Markanın hedef kitlesine en kolay yoldan ulaşmasını sağlayan sosyal medya pazarlama için de haliyle çok iyi bir platforma dönüşüyor. Hedef kitleye uygun şekilde bir filtreleme yaparak reklamların sosyal medyada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

 • İçerik Pazarlaması

İnternette her gün milyonlarca içerik yayınlanıyor. Arama motorları içerikleri tarıyor ve en kaliteli olanların yayınlandığı siteleri de ön plana çıkarıyor. Yani içerik kullanarak da reklam yapmak ve hedef kitleye ulaşmak mümkün hale geliyor. İçerik pazarlamasının önemi bir yönü de kullanıcının markaya güven duymasını sağlayabiliyor olmasıdır.

 • Mobil Pazarlama

Artık bilgisayar yerine mobil cihazlardan internete erişim çok daha fazla yapılıyor. Mobil pazarlamada en çok kullanılan yöntem SMS olsa da artık mobil uygulamalar aracılığı ile de çeşitli pazarlama teknikleri kullanılabiliyor.

 • E-Mail Pazarlama

Her ne kadar yakında etkisini kaybedeceği söylense de e-mail pazarlama aslında uzun yıllardır etkisini kaybetmeyen bir dijital pazarlama tekniğidir. Ancak maillerin SPAM olarak algılanmaması için hedef kitlenin iyi belirlenmesi ve e maillerin de çok iyi şekilde hazırlanmış olması gerekiyor.

 • Influencer Pazarlama

Sosyal medyada fenomen olan hesaplar üzerinden yapılan reklamlardır. Elbette kritik noktalar var, örneğin reklam gerek video gerek içerik formunda olsun, doğal görünmeli ve yayınlanacağı fenomen hesaba da uygun olmalıdır. Moda alanında fenomen bir hesapta bir yiyeceğin reklamının yapılması doğru değil! Hedef kitleye de uygun hesapların seçilmesi gerekiyor.

 • Remarketing

Sitenize gelen ziyaretçiler farklı bir siteye tıkladığında bu sitede sizin reklamınızı görüyor ve sitenize geri gelmesi saplanıyor. Yeniden hedefleme olarak özetlenebilecek bu reklam modelinin de etkisi tartışılmaz.

 • B2B Pazarlama

Kısaca firmadan firmaya anlamını taşıyan B2B pazarlama genellikle kurumsal firmaların tercihi oluyor. Bireylere değil, firmaya yönelik ürün ve hizmet sunan markalar bu reklam modelini tercih ediyor. Çünkü markaların hedef kitlesi bireyler değil firmalar oluyor.

02 Eylül 2020